Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Co si sbalit

Tak to je přímo otázka hodna Šalamounova zodpovězení. No, mělo by toho být tak akorát … tzn. Nevláčet s sebou celou skříň a současně mít vždy to, co přesně potřebuji. Je samozřejmě rozdíl, zda jedu na „poznávačku“ do hor či měst nebo zda jedu na „válečku“ na pláž.

Nevěšte ale hlavu, zásada je jednoduchá. Musím mít cestovní doklad, platební kartu, na které je určitý peněžní obnos a léky, které potřebuji k zachování života … a pak platí, že: „co nemám, to nepotřebuji a nebo si dokoupím!“


Kufr nebo taška nebo bágl? Samozřejmě záleží na jaký typ zájezdu míříte, zda budete chodit po horách, zda budete cestovat místní dopravou a nebo, zda se jedná o zájezd, kdy z letadla přenesete zavazadlo do autobusu, který s Vámi bude cestovat celou dobu dovolené. Vždy ale volte zavazadlo, které nebude svým vzhledem vybočovat z řady a bude co nejméně poškoditelné. V případě poškození zavazadla letištním personálem, se nestyďte požádat průvodce CK o pomoc při reklamaci škody na letišti v Praze.

Na co si dát při balení pozor?

Cestujete-li letadlem, platí zásada: do příručního zavazadla si vložím i věci na první dny zájezdu, kdyby velké zavazadlo nedorazilo stejným letadlem jako já, budete mít základní potřeby a oblečení u sebe. Současně platí, cestujeme-li ve dvou, do obou velkých zavazadel namícháme věci tak, aby kdyby jedno zavazadlo nepřiletělo s námi, máme oba v druhém zavazadle věci na začátek zájezdu. Cestujete-li autobusem, platí zásada: na palubu autobusu si vezmu lehkou deku a polštářek na noční přejezdy.
Zavazadla si nezapomeňte označit štítkem, kde bude uvedeno Vaše jméno, e-mail a telefon. Toto platí i o palubním zavazadle.  Pozor, některé letecké společnosti hodnotí fotobrašnu jako příruční zavazadlo a mohou vás požádat, abyste ji s příručním batůžkem nebo taškou přebalili do jednoho palubního zavazadla.

Prosím, při leteckých zájezdech dbejte bezpečnostních pokynů a zkontrolujte, že v příručním zavazadle nemáte zbraň, ostré předměty (nůž, nůžtičky, trekové hole apod.), deštník, tekutinu nebo gel nad 100 ml.
Doma zanechte u příbuzných, přátel: kopii pasu, cestovního pojištění, itinerář zájezdu a kontakt na CK.
Seznam věcí, které je vhodné na poznávací zájezdy s sebou mít si můžete stáhnout a vytisknout, abyste mohli věci balit i bez svého PC.

Seznam je doporučující a informativní. Nestyďte se na infoschůzkách před zájezdem nebo telefonicky přímo v CK zeptat, zda vámi zvolený zájezd vyžaduje nějaké zvláštní vybavení.