Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Edinburgh

Edinburgh, hlavní město Skotska, založil northumbrijský král Edwin, proto také jeho název v galštině zní Dun-Eideann, tedy Edwinova pevnost. Počet obyvatel je v současnosti asi 450 000, což z Edinburghu dělá druhé největší skotské město v závěsu za Glasgow. Centrum města je rozděleno na dvě části: Staré město (Old Town) protkané úzkými dlážděnými uličkami a Nové Město (New Town) vystavěné v gregoriánském stylu. Tyto dvě části jsou odděleny parkem Princess Street Gardens a patří mezi památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nad městem jsou dvě vyhlídková místa - Arthur´s Seat a Calton Hill.

Dominantou města je hrad ze 16. století, ačkoliv nejstarší stavbou v areálu hradu je kaple pocházející ze století dvanáctého. V minulosti tu byla pevnost, pak hrad a taky vězení a kasárna. Na hrad se vchází přes velké upravené prostranství, kde se konají různé festivaly - nejznámější z nich je Military Tattoo, přehlídka vojenských kapel z celého světa. Hrad také ukrývá skotské korunovační klenoty a "kámen osudu", který dříve sloužil jako korunovační trůn pro skotské krále a byl uchováván ve Scone Palace u Perthu, dokud ho neukradli Angličané v čele s Edwardem I. a neodvezli ho do londýnské Westminster Abbey. Od roku 1996 je korunovační kámen zase zpátky ve Skotsku.

Od hradu vede známá ulice Royal Mile, neboli královská míle, končící u sídla královny - u Holyrood Palace. Royal Mile je věčně plná turistů, kteří korzují mezi obchůdky se suvenýry a typickými skotskými hospůdkami. Můžete tu taky navštívit Muzeum dětství, Muzeum reformátora Johna Knoxe, Muzeum whisky nebo Muzeum skotských spisovatelů. Rozhlédnout se můžete z nejvyšší věže ve městě na Tolbooth Kirk nebo obdivovat vysoké úzké domy ze 17. století, na které se postupně nastavovala další a další patra.

Za zmínku stojí ještě St. Giles Cathedral s krásně klenutou kaplí a Heart of Midlothian, což je symbol srdce sestavený z dlažebních kostek v chodníku před katedrálou. Na tomto místě totiž byl dřív vchod do věznice a vězni si před každým vstupem odplivnuli právě na toto srdce. Dnes na něj plivou kolemjdoucí lidé, prý pro štěstí... Za katedrálou je bývalé sídlo skotského parlamentu, než ho zrušili v roce 1707, respektive ho spojili s tím anglickým, aby ho v roce 1999 mohli zase rozpojit. Nová budova skotského parlamentu se nachází na samém konci Royal Mile, naproti Holyrood Palace. Je to docela kontroverzní stavba a prohlédnout si ji můžete zdarma i zevnitř.

Palace of Holyroodhouse je jedním ze sídel britské královny ve Skotsku. Palác byl postaven v roce 1529, zatímco přilehlé opatství už o čtyři století dříve. Z něj už se ovšem dochovaly jen stěny. Zajímavou epochou z historie paláce je éra královny Mary, jejíž italský sekretář David Rizzio byl právě v královských komnatách zavražděn jejím žárlivým manželem, Lordem Darnleym. Během návštěv královny je palác pro veřejnost uzavřen, jinak ale můžete nahlédnout do královské ložnice nebo např. do Great Gallery, která je zkrášlena portréty skotských králů, ať už těch reálných nebo vymyšlených. Zároveň můžete zajít i do Queen´s Gallery, kde jsou na dočasných výstavách exponovány obrazy z královské sbírky.