Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Jazyk

Znalost angličtiny je nejlepším předpokladem pro úspěšnou komunikaci s  většinou místních obyvatel. Existuje zde ale mnoho variací na správnou výslovnost, a tak je občas vcelku problém opravdu porozumět. Pokud jste zvyklí třeba na americký přízvuk, tak vás skotská angličtina (skotština) může vcelku rozhodit. I v rámci Skotska stále existují obrovské rozdíly. Někde je mluva jakoby nasekaná, jinde zase táhlá. Někdo šišlá, jiný každé „er“ rozvibruje, až to zní přehnaně.

Verbální projev občas celý splývá do jednoho nepřetržitého zvuku a vám nezbývá než se usmívat a doufat, že to nebyla otázka. Pokud vám angličtina není cizí, tak většinou stačí chvíli člověka poslouchat a váš mozek jeho styl mluvy po čase dešifruje. To ale neplatí vždy. Lidé z Glasgow jsou notoricky záludní na dešifraci a skoro by se zdálo, že si nechápavé pohledy turistů užívají. Jejich kombinace huhňání a slangu je opravdu síla.

Další lingvistickou lahůdkou je například okolí Aberdeenu, kde mnoho běžných a vcelku podstatných slov existuje ve zcela jiné formě. Když vám například někdo na otázku odpoví „d'níken“, tak nemají na mysli slavného autora sci-fi Dänikena, ale prostě neví (D' nea ken = Do not know). Místo normálního „yes“ pro ano, říkají „aye“, což se vyslovuje podobně jako anglické „I“, tedy já. „Jak se máš?“ se pak řekne „Fit like min?“. Příležitostí pro špatné pochopení je spousta.

Paradoxně výslovnost v ještě severnějším Inverness je naopak pokládána za jednu z nejčistších v celém anglicky mluvícím světě. Při setkání s někým z Inverness proto tamní obyvatele většinou tipují na cizince, kteří se angličtinu naučili jako druhý jazyk.