Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Lidé

Převážná část obyvatel Skotska je velice přátelská, pohostinná a pozitivně naladěná. Lehce s vámi navážou rozhovor, netrpí předsudky a k smíchu nemají nikdy daleko. Podobně jako Češi rádi pijí pivo a lamentují nad politikou, fotbalem nebo počasím. Mezi dnešní nejznámější Skoty patří herci Sean Connery, Ewan McGregor nebo James McAvoy. Fanoušci fotbalu jistě znají sira Alexe Fergusona. Z žen je to pak například herečka Tilda Swinton, zpěvačka Annie Lennox nebo vítězka talentové soutěže Susan Boyle.

Ke klasickým mýtům o místních lidech patří ten o jejich lakomosti, respektive šetrnosti. Tato vlastnost by historicky mohla vyplývat z života v nehostinných podmínkách, kde zbytečné plýtvání často znamenalo hlad a strádání. Z mé zkušenosti je to ale stejné jako kdekoliv jinde, tedy individuální. Určitě zde platí rčení „pořádek dělá přátele“, tedy že případné dluhy je nutné včas dorovnat. Většina Skotů je ale spíše vcelku štědrá, což nejspíš pramení z jejich tradiční pohostinnosti.

Příslovečný patriotismus mají Skotové v krvi zcela bez diskuze. Kritizovat cokoliv skotského v jejich společnosti rozhodně nedoporučuji, pokud tedy nevyhledáváte opravdu ohnivou debatu. Většina zdejšího vlastenectví je zakotvena v tradiční nevraživosti vůči Angličanům a univerzálnímu pocitu nenapravené historické křivdy. Zaměňovat před místními Velkou Británii s Anglií je jako ptát se Čecha, která část Ruska ty Čechy vlastně jsou. V hospodě plné místních štamgastů raději slovo Anglie z konverzace zcela vypusťte.
Loajalita patří mezi další povahové pilíře každého Skota. Ta se promítá například v mezilidských vztazích nebo sportovním fandění. Říká se, že nenajdete věrnějšího přítele než je Skot. Na druhou stranu ale prý není zarytějšího nepřítele. Mezi další povahové rysy skotského národa patří zvědavost, vášnivost, nespoutanost a v neposlední řadě mazanost. Pokud se s vámi dá někdo místní do hovoru a připadá vám až podezřele přátelský, mějte se na pozoru. Nikdy totiž nevíte, co má zrovna za lubem.