Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Počasí ve Skotsku

Asi nikdo nejede do Skotska, aby si užil sluníčka. Prší tady často a vydatně. Západní pobřeží je obecně více deštivé než to východní díky převládajícímu směru větru od Atlantického oceánu. Relativně nejsušší bývají jaro a podzim, léto může být deštivější. V zimě posledních pár let běžně padá sníh a teploty klesají i vcelku hluboko pod nulu. To většinou vyúsťuje v slušnou dopravní kalamitu, kdy vůbec nic nefunguje. Extrémně dlouhé noci pak jenom přidávají k depresivnímu zimnímu koloritu.

Tradičně se v rámci Skotska mluví o mírném klimatu, ale občasné extrémy se stávají normou. Místní lidé hrdě prohlašují, že není problém během jednoho dne (někdy i hodiny) zažít všechna čtyři roční období. To je samozřejmě trochu přehnané, sníh opravdu padá jenom v zimě. Je dobré se před návštěvou psychologicky připravit na to, že počasí může být na draka a hlavně je nutné vzít si nepromokavé oblečení. Deštník moc nepomůže, neboť většinou dost fouká vítr.

Pozitivní rozhodně je, že nehrozí úmorná vedra. Místní počasí je také aktivní součástí scenérie a celého zážitku. Dramatická oblačnost ráda pózuje fotografům a mlhavé opary dodávají krajině zadumaný a tajemný ráz. A rychlé střídání deště a slunce vyčaruje nádherné duhy i několikrát za den.

Když slunce přece jen občas převezme vládu nad Skotskem, tak člověku srdce radostí poskočí, i když to je třeba jen na pár minut. I zde ale slunečné počasí někdy vydrží i několik dní. Parky se pak zaplní lidmi a všeobecně zavládne univerzálně pozitivní nálada. Vzít si s sebou krém na opalování se rozhodně doporučuje, ani zde není radno sluneční paprsky podceňovat.

Na východním pobřeží Skotska počasí občas vykouzlí ještě jednu místní specialitu v podobě mlhy zvané Haar. Když se v Čechách řekne, že je mlha jako mlíko, tak v případě „Haaru“ je spíš jako hustá smetana. Procházka v tomto bílém světě je docela zajímavým zážitkem.